Eğitimde sosyal medya kullanılabilir mi?

Melih ARAT
ATD- Dünya Eğitimciler Zirvesi’nde en çok feyz aldığım konuşmacılardan biri, Dan Steer idi. Kendisi ‘sosyal medya’nın eğitimde nasıl kullanılabileceğine ilişkin tecrübelerini paylaştı.

Haftada bir ders yapan öğretmenler, ders öncesi hazırlayacakları “az sonra” videosu ile öğrencileri meraklandırabilirler. Eskiden televizyonlarda bir süre sonra verilecek haberle ilgili merak uyandıran sorular sorulur ya da görüntü kırıntıları gösterilir ve “az sonra” denirdi. Böylece izleyici televizyon başında tutulurdu. Dersle ilgili merak uyandıran soru ve görüntülerin dersten bir gün önce öğrencilerle paylaşılması da öğrencileri harekete geçirecektir.

Yine ders öncesinde sınıftaki öğrencilere ilgili YouTube videolarının linkleri gönderilebilir. Böylece öğrenciler hem ilgili videoyu izlemiş olarak sınıfa gelir, hem de konuya ilgileri çekildiği için başka ilgili videoları da kendi kendilerine bulabilirler.

Dersten sonra dersten kareler, dersin can alıcı kısımları bir video özet olarak YouTube’ta paylaşılabilir. Öğrencilerimin bir kısmı, en önemli buldukları slaytların fotoğraflarını çekip Whatsapp gruplarında paylaşıyorlar. Derste olan ve derse gelememiş öğrencilerin de hepsi dersten haberdar oluyorlar.

Inkle Writer sitesi, içerik hazırlayıcılara, öykü tasarımında interaktif bir ilerleme fırsatı veriyor. Öğrenci, hocanın anlatmak istediği içeriği -öyküyü değil, kendi yaptığı seçimlerle gelişen bir öyküyü- içeriği okuyor.

Bilgisayar oyunlarında liderlik tabloları (Leader Board) diye bir tablo türü vardır, gazetelerde yayımlanan futbol takımlarının liderlik sıralamasının verildiği tablolar gibi. Kim kaç gol atmış, kim kaç gol yemiş, kaç beraberlik olmuş, kaç galibiyet kazanılmış ve kaç mağlubiyet alınmış gibi bilgilerin verildiği tablolar her zaman okurların dikkatini çeker. Düşünün ki, bir grup öğrenci hem okulda derslerine devam ediyor hem de bazı e-dersler alıyor. Bu öğrencilerin hepsi, internette bir oyun oynar gibi zaman zaman skorlarına bakıp arkadaşlarını geçmek için çalışıyorlar.

Swarm isimli bir uygulama size, sosyal medyada bulunma performansınıza göre madalyalar veriyor. Örneğin, bu uygulama bana çok kampüs gezen madalyası, çok havalimanı gören, çok kütüphane ziyaret eden madalyaları vermiş. Bir sosyal medya uygulamasının size böyle madalya vermesi sizi motive eder mi bilmiyorum ama takdir sanırım herkes için güzel bir duygu. Swarm belki 100’den fazla madalya kategorisi bulmuş ve size madalya vermekle kalmıyor, bunu arkadaşlarınıza da bildiriyor. Ayrıca bazı madalyaları da sizi geçen arkadaşlarınıza veriyorlar. Siz de madalyanızı kaybetmemek için ya da madalya kazanmak için çalışıyorsunuz. Bu madalya verme uygulaması, sanal ortamda öğrencileri sadece ders konusunda değil, çok değişik davranış benimsetme konularında motive etmek için de kullanılabilir.

Sunumların paylaşımında kullanılan slideshare ve prezi gibi siteler var. İngilizce sunumlarımın bir kısmı slideshare.net adresinde. Oradan bazen Facebook ve Linkedin’e kopyalayarak öğrencilerimle paylaşıyorum.

Kısaca eğitim alanında sosyal medya kullanılarak yapılabilecek çok şey var. Açık kafalı okullar ve öğretmenler, eldeki imkânlarla bile yapılabileceklere şaşıracaklardır.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/melih-arat/egitimde-sosyal-medya-kullanilabilir-mi_2297446.html